Zaznacz stronę

 

Zanim podróż się rozpocznie

Przygotuj się do wizerunkowej podróży

Jeżeli jesteś młody i lubisz spontaniczne wypady, to pewnie zdarza ci się wyruszyć w podróż, wsiadając do pociągu byle jakiego, jednak taka strategia nie sprawdza się w tworzeniu wizerunek. Każda nawet najmniejsza podróż powinna być dobrze zaplanowana, bo możesz się pogubić lub sprawić, że wizerunek marki przestanie być spójny. Chcesz wiedzieć, jak przygotować się do tworzenia identyfikacji wizualnej marki, to czytaj dalej.

 Nie wystarczy mieć obrany tylko cel, bo musisz wiedzieć jaką trasę wybierzesz, jakie możesz napotkać trudności, a nawet jakie warunki atmosferyczne są przewidywane podczas tej podróży. Znasz to z doświadczenia, że takie przygotowania są czasochłonne. Czas zżerany jest proporcjonalnie do ilości posiadanej wiedzy i doświadczenia. Im dłużej działasz na rynku, tym przygotowania pochłaniają mniej czasu. 

W przygotowaniu do podróży wizerunkowej potrzebujesz poznać nie tylko swoją konkurencję, zbadać rynek i określić swoje wyróżniki. Warto również znać aktualną pogodę, czyli obecne trendy, nie po to, żeby za nimi ślepo podążać, lecz by móc się do nich ustosunkować lub delikatnie zainspirować się, żeby marka nie stała się nagle tworem, który zatrzymał się dziesięć lat w przeszłości. Codziennie jesteś zalewny nowymi informacjami, a wyszukując w przeglądarce hasło: jak stworzyć spójną markę wyskakuje prawie 3 miliony stron i nie wiesz jak wybrać to, co najważniejsze. Czytanie książek jest czasochłonne, a szkolenia i kursy drogie, a na tym etapie rozwojowy biznesu wolisz zainwestować w coś innego. 

 

obranie celu

Dopiero zaczynasz i badanie rynku jest w trakcie lub dopiero przed tobą? Nie powiem ci jak zbadać rynek, ale odsyłam od razu do strony, gdzie dowiesz się o 5 złotych zasadach analizy rynku, nie powiem ci też, jak zrobić biznesplan, bo zrobi to lepiej Magda ze strony Dopracowani.pl 
U mnie możesz za to pobrać darmowe materiały, które pomogą ci zbadać konkurencję i określić idealną grupę docelową. Dzięki czemu odnajdziesz to, co wyróżni Cię na tle konkurencji. Dostęp do materiałów otrzymasz w jednej z wiadomości, gdy zapiszesz się na newsletter. 

Jeżeli masz już klientów, to tak naprawdę masz ułatwioną sprawę, bo wystarczy, że zaangażujesz ich w tę wizerunkową podróż, pytając na poszczególnych etapach o ich potrzeby i prosząc o wybór. 

Badanie rynku jest kluczowe, bo w tym momencie nakreślasz wizerunkową strategię, poprzez wybranie grupy docelowej, badanie mocnych stron marki, czy określenie wyróżników, co w następnym etapie zostanie poparte oprawą wizualną, które tę strategię wybije na pierwszy plan.

Jak znaleźć wizualny wyróżnik dla Twojego biznesu

Zapisz się na newsletter i pobierz dostęp do materiałów, które w pomogą Ci w prosty sposób znaleźć wizualny wyróżnik dla Twojego biznesu.

.

wybór drogi

i przewodnika

Niezależenie od tego, czy twoja marka wyróżni się sposobem obsługi klienta, ekspresową dostawą, czy zaskakującym kolorem przewodnim teoretycznie niepasujący do branży, to musi za tym iść coś więcej. Może w twoim przekonaniu wystarczy powiedzieć, że lubisz kolor niebieski, jednak uwierz, że to nie jest dobra intecja tworzenia identyfikacji wizualnej marki. Łatwiej będzie ci tworzyć spójną strategię marki, gdy za tym wyróżnikiem będzie stała jakaś historia. 

 

historia STOJĄCA ZA Wyróżnikiem MARKI

Czy ten niebieski to kolor nieba, czy wody? A może to kwiaty rosnące w twoim ogródku, które będą częścią wzoru opakowania produktu? Sam kolor, sam krój pisma nic nie znaczy. Najłatwiej stworzyć styl marki tworząc dla niego przewodnik (czyli tzw. moodboard), wybierając do niego takie obrazy, które będą oddawały wartości marki oraz wskazywały jaką drogą możesz podążać. Stwórz swój przewodnik stylu, który opowiada historię. Nawet jeżeli obawiasz się storytellingu (może skorzystasz z pomocy Pawła lub Moniki,żeby zagłębić temat), to ta historia może być tylko dla Ciebie, żebyś kiedyś zapytany skąd wziął się kolor przewodni twojej marki, mógł opowiedzieć, co cię do tego zainspirowało. 

 

ZEGAR TYKA

Przygotowując się po raz kolejny do podobnej podróży, przygotowania nie zajmują tyle samo czasu co na początku. Czas przygotowań skraca się jeszcze bardziej, gdy oddaję się tę kwestię w ręce profesjonalisty, bo bazując na wiedzy i doświadczeniu, profesjonalista wskazuje od razu możliwości osiągnięcia spójnego wizerunku zgodnego z wizją marki, a następnie podąża razem z tobą obraną drogą. Nawet gdy wybierzesz wsparcie grafika, to nie ominie cię pierwszy etap, bo musisz wypełnić dość szczegółowo brief (założenia projektu), żeby grafik mógł  ci wskazać możliwe drogi, które doprowadzą cię do celu. 

 

Chociaż sama zawsze sprawdzam konkurencję moich klientów, wskazując na elementy wizualne, którymi mogą się wyróżnić na ich tle, o tyle biznesplanu i grupy docelowej za klienta nie wykonam. Bazuję tylko na informacjach zawartych w założeniach projektu i życzyłabym sobie, żeby zawsze był on rzetelnie wykonany, a grupy docelowe wskazywane wraz z udziałem procentowym w zyskach, bo im ogólniejsze dane, tym trudniej idealnie dopasować strategię wizerunkową dla marki. 

 

Chesz taki przewodnik?

W tym miesiącu na Laetifi (na fanpage i na blogu) będę się dzieliła wiedzą i pomogę stworzyć przewodniki stylu waszych marek, dzięki któremu wizerunek stanie się bardziej spójny.

Podsumowując, jeżeli chcesz mieć spójną markę, to przygotowujesz się do każdej podróży. Nie zależnie od tego, czy jest to założenie nowej marki, dołożenie nowego produktu, czy odświeżenie logo. Badasz rynek, zdobywasz wiedzę lub bazujesz na wiedzy i doświadczeniu profesjonalisty, który przedstawia różne propozycje osiągnięcia celu, a następnie razem z tobą podąża ku niemu. Dzięki temu identyfikacja wizualna marki będzie potęgować i utwierdzać w świadomości odbiorców spójny przekaz marki. 

 

inne artykuły